Information om Arrendefakturor
Information angående arrendefakturor och övriga fakturor från Linköpings koloniträdgårdar
• Arrendefakturorna börjar att skickas ut i mitten på mars. Har du inte fått din faktura före första april så meddelar du det till info@kolonisten.se eller ringer/sms till 073-1248300.
• Kom ihåg att kontrollera skräppostmappen i din mailbox om du har valt att få din faktura via mail. Kom även ihåg att kontrollera på Kivra.
• Tänk på att vid betalning ange OCR-numret som hör till fakturan. Om du inte gör det så kommer inte din faktura att registreras som betald.
• Fakturor ska vara betalda senast på förfallodatumet. Två påminnelser skickas ut med 14 dagars mellanrum. På andra påminnelsen tillkommer en avgift som motsvarar dröjsmålsränta. Har arrendefakturan fortfarande inte betalats efter ytterligare 14 dagar kommer uppsägning av arrendet att ske med stöd av Föreningens stadgar § 3.2 och §3.3.
Nytt fom 2026
• Påminnelser och hanteringen till ev inkasso/kronofogden sker via en tredje part. • Det tillkommer en fakturaavgift på de fakturor som skickas via brev. Avgiften är 45 kronor plus portoavgift. Det beslutades på årsmötet 2025.
• Det område som tillåter flera parkeringskort, där kommer avgiften, 500 kr/kort och år, läggas på fakturan. 2026 års faktura kommer innehålla avgiften för 2025. • Delbetalningar inte är tillåtna eftersom det inte har skötts. Medlemmar har inte betalat enligt den överenskomna betalplanen.
Frågor via mail till kassor@kolonisten.se. Eller sms till 073-1248306.
Var noga med att anmäla adressändring och eventuell ändring av e-postadress till info@kolonisten.se Adressändring kan du även anmäla på vår hemsida. https://www.linkopingskolonitradgardar.se/adressandring/
Styrelsen